Projekty badawczo - rozwojowe kojarzą się zwykle z dużymi firmami, które stać na tworzenie działów B+R, zatrudnianie pracowników naukowych i zakup drogiej aparatury.
Jednak w mikro i małych firmach także jest potencjał do tworzenia innowacji. Wystarczy jedna osoba mająca wiedzę teoretyczną i techniczną dotyczącą procesu produkcji, oferowanych wyrobów czy usług. Zadaniem tej osoby jest stała obserwacja rynku, dostrzeganie niezaspokojonych potrzeb klientów i nisz rynkowych oraz regularny przegląd badań i doniesień naukowych w interesującej nas dziedzinie. Systematyczna praca z nastawieniem na szukanie postępu i ulepszeń w naszej branży z dużym prawdopodobieństwem zaowocuje nowymi pomysłami, które staną się początkiem projektu B+R.
Działalność B+R nie obejmuje rutynowych i okresowych zmian wprowadzanych do istniejących produktów, linii produkcyjnych, procesów wytwórczych, usług oraz innych operacji w toku, nawet jeśli takie zmiany mają charakter ulepszeń.
Należy też odróżnić prace rozwojowe od rozwoju produktu, oznaczającego cały proces od formułowania pomysłów i koncepcji aż do komercjalizacji, którego celem jest wprowadzenie nowego produktu (wyrobu lub usługi) na rynek. Prace rozwojowe są tylko jednym z możliwych etapów procesu rozwoju produktu – etapem, na którym wiedzę ogólną testuje się pod kątem konkretnych zastosowań niezbędnych do pomyślnego zakończenia tego procesu. W fazie prac rozwojowych powstaje nowa wiedza i etap ten kończy się, gdy przestają mieć zastosowanie kryteria działalności B+R.
Prace rozwojowe należy także odróżnić od prac przedprodukcyjnych, obejmujących działania podejmowane przed wprowadzeniem danego wyrobu do produkcji (np. przygotowanie szablonu, zaprogramowanie maszyny itp.).
Działalność badawczo - rozwojowa w dziedzinie informatyki musi zakończyć się postępem naukowym lub technicznym. Tworzenie oprogramowania może kwalifikować się do działalności B+R, ale tylko jeśli pociąga za sobą postęp nauki lub techniki prowadzący do zwiększenia zakresu wiedzy w tej dziedzinie. Tworzenie aplikacji biznesowych i systemów informatycznych na podstawie znanych metod i istniejących narzędzi informatycznych nie należy do prac badawczo - rozwojowych.
Aby dana działalność mogła zostać uznana za działalność badawczą i rozwojową, musi ona być:
W programach unijnych najczęściej spotykamy dofinansowanie do prowadzenia badań przemysłowych i / lub eksperymentalnych prac rozwojowych. Badania podstawowe są z reguły wyłączone z możliwości wsparcia.
Dofinansowanie do badań przemysłowych może wynieść nawet do 80% kosztów kwalifikowanych, a do eksperymentalnych prac rozwojowych do 60% kosztów kwalifikowanych.
Ze względu na wyższe dofinansowanie badań przemysłowych we wnioskach najczęściej spotyka się ujęcie większości kosztów w tej kategorii, jednak równie często oceniający podnoszą zarzut, że prace nie mają charakteru badań przemysłowych wyróżniających się zdobywaniem nowej wiedzy, co może prowadzić do negatywnej oceny całego projektu.
Składając wniosek o dofinansowanie projektu badawczo - rozwojowego należy mieć przygotowaną agendę badawczą, przedstawiającą krok po kroku plan prac, a kolejne etapy powinny być zidentyfikowane za pomocą kamieni milowych. Z pomocą mogą przyjść poziomy gotowości technologicznej (TRL), na podstawie których można wyznaczyć etap realizacji badań (1 TRL = 1 etap).
Należy mieć także skompletowany zespół badawczy, który przeprowadzi badania oraz, jeśli to konieczne, zawiązaną wstępną współpracę z uczelnią wyższą lub inną jednostką naukową - np. w przypadku, gdy istnieje konieczność zlecenia części prac w projekcie.
Dofinansowaniu może podlegać wynagrodzenie personelu projektu wraz ze składkami ZUS, amortyzacja wykorzystywanego sprzętu i nieruchomości, opłaty za najem powierzchni, zakup wartości niematerialnych i prawnych, zakup materiałów i środków eksploatacyjnych, usługi obce. Zakup maszyn, urządzeń i aparatury jest możliwy zazwyczaj w naborach z programów regionalnych, jednak ustalone są limity tych wydatków (np. do 50% kosztów kwalifikowanych całego projektu).
Istotne jest także uzasadnienie rynkowe zaplanowanych badań - ich zakres i cel musi wynikać ze zidentyfikowanej potrzeby rynku, tak aby wyniki można było skomercjalizować i na ich podstawie wprowadzić do sprzedaży nowe lub znaczące ulepszony produkty, usługi czy procesy.
Projekty badawczo - rozwojowe (projekty B+R) to specyficzna grupa projektów, które mogą uzyskać dofinansowanie z funduszy unijnych. Na finansowanie prac B+R przeznaczone są miliardy euro, a pojedyncze projekty mogą mieć budżet kilkudziesięciu milionów euro, choć mniejsze przedsięwzięcia także mają szanse uzyskać dofinansowanie. Szeroki strumień funduszy na prace B+R w przedsiębiorstwach wynika z faktu, iż gospodarka oparta na innowacjach i wiedzy jest jednym z celów polityki europejskiej. Wedle założeń, Europa może utrzymać swoją konkurencyjność na światowym rynku dzięki innowacyjnym produktom i usługom. Projekty badawczo - rozwojowe są bardzo atrakcyjne pod względem finansowym dla realizujących je przedsiębiorstw, nie są to jednak fundusze łatwe do zdobycia. Zapoznaj się ze specyfiką tych projektów i odkryj potencjał do ich realizacji w Twojej firmie.
Inwestycje Europejskie sp. z o.o.
ul. Bolesława Prusa 1
50-319 Wrocław
NIP: 8982267268
Spółka Inwestycje Europejskie sp. z o.o. wpisana jest pod numerem 0000909437 do Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia - Fabrycznej, VI Wydział Gospodarczy.
Wysokość kapitału zakładowego: 5000,00 zł.
Termin działalność badawczo - rozwojowa obejmuje trzy rodzaje działalności:
1. Badania podstawowe - oznaczają prace eksperymentalne lub teoretyczne, podejmowane przede wszystkim w celu zdobycia nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów, bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne.
2. Badania przemysłowe - oznaczają badania planowane lub badania krytyczne mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności celem opracowania nowych produktów, procesów lub usług, lub też wprowadzenia znaczących ulepszeń do istniejących produktów, procesów lub usług. Uwzględniają one tworzenie elementów składowych systemów złożonych i mogą obejmować budowę prototypów w środowisku laboratoryjnym lub w środowisku interfejsu symulującego istniejące systemy, a także budowę linii pilotażowych, gdy są one konieczne do badań przemysłowych, a zwłaszcza do uzyskania dowodu w przypadku technologii generycznych (technologie generyczne to technologie o dużym potencjale wszechstronnego zastosowania w szerokim spektrum produktów i procesów wykorzystywanych w różnych przemysłach, wywołujące szereg efektów zewnętrznych nieograniczających się do pojedynczych zastosowań).
3. Eksperymentalne prace rozwojowe - oznaczają zdobywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności z dziedziny nauki, technologii i biznesu oraz innej stosownej wiedzy i umiejętności w celu opracowywania nowych lub ulepszonych produktów, procesów lub usług. Mogą one także obejmować na przykład czynności mające na celu pojęciowe definiowanie, planowanie oraz dokumentowanie nowych produktów, procesów i usług.
Eksperymentalne prace rozwojowe mogą obejmować opracowanie prototypów, demonstracje, opracowanie projektów pilotażowych, testowanie i walidację nowych lub ulepszonych produktów, procesów lub usług w otoczeniu stanowiącym model warunków rzeczywistego funkcjonowania, których głównym celem jest dalsze udoskonalenie techniczne produktów, procesów lub usług, a ich ostateczny kształt zasadniczo nie jest jeszcze określony.
Mogą także obejmować opracowanie prototypów i projektów pilotażowych, które można wykorzystać do celów komercyjnych w przypadku, gdy prototyp lub projekt pilotażowy z konieczności jest produktem końcowym do wykorzystania do celów komercyjnych, a jego produkcja jest zbyt kosztowna, aby służył on jedynie do demonstracji i walidacji.