ZWIĘKSZENIE ZDOLNOŚCI PRODUKCYJNEJ ISTNIEJĄCEGO ZAKŁADU

Jest to zwiększenie zdolności wytwórczych (produkcyjnych lub usługowych) w istniejącym zakładzie w zakresie produktów lub usług już świadczonych na moment złożenia wniosku o dofinansowanie.

UTWORZENIE NOWEGO ZAKŁADU

DYWERSYFIKACJA ISTNIEJĄCEGO ZAKŁADU

ZASADNICZA ZMIANA PROCESU PRODUKCJI

Poprzez zakład należy rozumieć odrębną jednostkę produkcji (na przykład fabrykę), a nie osobę prawną czy przedsiębiorstwo.  Utworzenie nowego zakładu może dotyczyć sytuacji, w której budowana jest nowa fabryka. Oznacza to utworzenie zupełnie nowej jednostki poprzez budowę nowych obiektów, instalowanie urządzeń i uruchamianie działalności produkcyjnej. Utworzenie lub rozpoczęcie nowej działalności gospodarczej nie stanowi utworzenia nowego zakładu. Nowy zakład można uznać w sytuacji, gdy prócz już funkcjonującego zakładu zostanie utworzony kolejny.

Zakwalifikowanie inwestycji jako utworzenie nowego zakładu, a nie zwiększenie zdolności produkcyjnej istniejącego zakładu, zależy między innymi od tego, czy samo przedsiębiorstwo ma już zakład w tym konkretnym miejscu. Utworzenie nowego zakładu powinno wiązać się z utworzeniem nowego obiektu, z reguły w nowej lokalizacji, który powinien być jednostką samostanowiącą, nie opierającą się na wspólnych zasobach technicznych dotychczas istniejącego zakładu. Jeżeli odrębna lokalizacja gwarantuje, że zakład jest przestrzennie, organizacyjnie i funkcjonalnie jednostką odrębną, która charakteryzuje się wysokim stopniem autonomii, wówczas w takim przypadku możemy mówić o założeniu nowego zakładu jako jednej z form inwestycji początkowej.

 

 

Dywersyfikacja produkcji lub świadczenia usług zakładu oznacza wprowadzenie produktów dotąd niewytwarzanych lub wprowadzenie usług dotąd nieświadczonych przez firmę. Wszystkie wydatki przewidziane w projekcie muszą być niezbędne z punktu widzenia nowych produktów/usług, których wprowadzenie do oferty musi stanowić rezultat projektu. Niewielkie zmiany produktu/usługi, takie jak na przykład zmiana wyglądu czy stylistyki produktu nie oznaczają dywersyfikacji

Zasadnicza zmiana procesu produkcji oznacza wdrożenie fundamentalnej (w przeciwieństwie do rutynowej) innowacji procesowej. Jest to wprowadzenie nowego rozwiązania technologicznego lub organizacyjnego zasadniczo odmiennego od stosowanego dotychczas. Kluczowym jest, aby zmiana miała charakter zasadniczy oraz dotyczyła całościowego procesu produkcyjnego lub świadczenia usług, a nie tylko drobnego ulepszenia procesu dotychczasowego. Powinna być związana z całym procesem produkcyjnym/usługowym, a nie jedynie z produktem lub usługą. Zwykła wymiana poszczególnych aktywów bez gruntownej zmiany procesu produkcyjnego/świadczenia usług stanowi inwestycję odtworzeniową, która nie kwalifikuje się do regionalnej pomocy inwestycyjnej, ponieważ nie jest zasadniczą zmianą całościowego procesu produkcji/świadczenia usługi. Wymiany urządzeń, maszyn, licencji i tym podobnych, w których zmiana polega jedynie na niewielkim polepszeniu parametrów procesów produkcji, zarządzania, czy sprzedaży, również nie można uznać za zasadniczą zmianę w procesie produkcji.

 

Dotacja udzielana w ramach regionalnej pomocy inwestycyjnej musi wpisywać się w definicję inwestycji początkowej.

 

Zgodnie z art. 14 Rozporządzenia Komisji (UE) 651/2014 warunkiem umożliwiającym wsparcie jest wykazanie, że przedsięwzięcie ujęte we wniosku aplikacyjnym ma charakter inwestycji początkowej. Do wyboru są cztery typy inwestycji początkowej:

  • zasadnicza zmiana procesu produkcji;
  • dywersyfikacja istniejącego zakładu;
  • utworzenie nowego zakładu;
  • zwiększenie zdolności produkcyjnej istniejącego zakładu.

 

Co oznaczają powyższe typy inwestycji?

 

Regionalna pomoc inwestycyjna - inwestycja początkowa

Inwestycje Europejskie sp. z o.o.

Inwestycje Europejskie sp. z o.o.

ul. Bolesława Prusa 1

50-319 Wrocław

NIP: 8982267268

info@einwestycje.eu

 

 

 

Spółka Inwestycje Europejskie sp. z o.o.  wpisana jest pod numerem 0000909437 do Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia - Fabrycznej, VI Wydział Gospodarczy. 

Wysokość kapitału zakładowego: 5000,00 zł.